פורטרט נעמה אורבך
אני נעמה. איזה כיף לי שהגעתם לכאן!
אני מעצבת גרפית ובעלת הסטודיו
"נעמה מגשימת מתנות".
אני אוהבת מאוד להכין, לעצב, לתת ולקבל מתנות מיוחדות ששומרות את כל מה שטוב ומרגש בחיים.
בבלוג שלי תוכלו למצוא את הסיפורים שמאחורי המתנות, דרכים שבהן אני אוהבת לחגוג משפחתיות וחברוּת, ואנשים, אירועים וחפצים שמעוררים בי השראה ורצון ליצור.

המשיכו לקרוא...
*הפרטיות שלך חשובה לי, המייל שלך בידיים טובות
איך עושה ילדה – הספר שלי (הוצאת שוקן)
yalda

פוסטים בעליית הגג
הקריאה היומית שלי
הבלוגים שכל פוסט חדש שלהם עושה לי קפיצה קטנה בלב. לרשימה המלאה

בָּדָד אֵשֵׁב: 3 ספרים מומלצים על ילדים שחייהם השתנו בגלל בידוד

ימים מוזרים, מלחיצים, משונים, עוברים על העולם ועל ישראל.

המלצות על ספרי ילדים | ספרי ילדים מומלצים | ילד יושב וקורא ספר | בלוג סימני דרך | naamasimanim.co.il
Photo by Aaron Burden on Unsplash

אלפים נמצאים בבידוד ואחרים עוקבים אחרי התפשטות הקורונה ומנסים להבין אם להימנע מהמפגש המשפחתי הקרוב או שמדובר בהיסטריה מיותרת. הורים ברחבי הארץ מנסים לתמרן לוחות זמנים לשמירה עם הילדים ואיכשהו גם להספיק לעבוד. עוד שניה הילדים כבר יטפסו על הקירות מרוב שעות מסך. כולנו נעים בין ניסיון וצורך לשמור על איזושהי שגרה, לבין מתח ממה שעלול לקרות.

לרגל המצב החלטתי להמליץ על 3 ספרי ילדים ונוער שעסקו בנושא של בידוד והרחקה בגלל מחלות מדבקות, בתקווה שיעבירו לכן או לילדיכן זמן בידוד בהנאה. הספריות סגורות אבל החנויות לדעתי עוד פתוחות, ויש אתרים שעושים משלוחים עד הבית.

בספרי ילדים – הרחקה פתאומית של הגיבור או הגיבורה מהורים היא תמיד מנוע שמתחיל עלילה מסקרנת ושינוי פנימי. אינספור גיבורים ספרותיים איבדו את הוריהם בנסיבות טראגיות, הורחקו מהם בגלל מלחמות והפצצות, או מצאו את עצמם גדלים אצל קרובי משפחה רחוקים, אומנות או בבתי יתומים. בחיים האמיתיים זוהי טרגדיה. בספרות זו התחלה של ספר טוב.

אז אם אתם חלילה בבידוד, או שאתם והילדים מחפשים משהו לקרוא או להקריא ולהעביר קצת זמן בהנאה – הנה שלושה ספרי ילדים (שמעולים גם למבוגרים) שבהם מגפה או מחלה מדבקת במיוחד הפכה לחלוטין את חיי הדמויות, והעניקה להם הזדמנות להרפתקאות מעולות במיוחד.

גן החצות של טום 

מאת: פיליפה פירס | תרגום: נורית גולן | 267 עמודים | ללא ניקוד

המלצות על ספרי ילדים | ספרי ילדים מומלצים | גן החצות של טום | בלוג סימני דרך | naamasimanim.co.ilאחיו של טום, פיטר, חולה בחצבת. המחלה המדבקת משנה את תכניות החופש הגדול של שני האחים, שחלמו לבנות בית משלהם על עץ התפוח. ועכשיו, בגלל החצבת, טום נשלח לבידוד בבית של דודו ודודתו הקפדנים והמשעממים, אותם הוא לא מחבב במיוחד. והכי גרוע – בדירה שלהם אין אפילו גינה קטנטנה! טום מעביר את זמנו בקריאת ספרים, אכילה מרובה וכתיבת גלויות לפיטר החולה ובלילות שנתו נודדת.

אבל לילה אחד, אחרי חצות, מצלצל האורלוגין העתיק מקומת הכניסה 13 פעמים. בשעה המוזרה הזאת טום מגלה בתדהמה גן סודי וקסום במקום שאתמול עמדו פחי זבל ומכוניות. התגלית הזאת הופכת את ימיו של טום למיותרים ונמרחים, ואת לילותיו – למלאי הרפתקאות נפלאות. בגן הוא פוגש את הֵטִי, ילדה קטנה שטוענת שהיא נסיכה. שעות ארוכות הם משחקים יחד ועל המשחקים שלהם שורה תעלומה. מהו הגן המסתורי שאף אחד לא יודע על קיומו ומי היא הטי? ואיך זה שבכל לילה הגן וגם הטי נראים שונים לגמרי? הסוף של הסיפור תמיד גורם לי לבכות בהתרגשות, לא משנה כמה פעמים קראתי אותו. 

סוד הגן הנעלם

מאת: פרנסס הודג'סון ברנט | תרגום: הגר ינאי | 306 עמודים | מנוקד

המלצות על ספרי ילדים | ספרי ילדים מומלצים | סוד הגן הנעלם | בלוג סימני דרך | naamasimanim.co.ilמרי לֶנוקס היא ילדה בריטית שנולדה וגדלה בהודו אצל הורים מנוכרים שלא ממש מתעניינים בה. מי שגידלה אותה היא האומנת ההודית שלה והיא חונכה להיות מפונקת להחריד, מתנשאת ורעת מזג. כשהיא מגיעה לגיל 9 מתחוללת בעיר שלה מגפת כולרה. לפרק הראשון קוראים "איש לא נותר", ואכן בתוך ימים ספורים (ושני עמודים בערך) מתים הוריה, האומנת שלה ומשרתים נוספים. שאר המשרתים בורחים מן המגפה ומרי נשארת לבדה בבית הגדול.
כשמגלים אותה קצינים בריטיים אחרי כמה ימים היא נשלחת לאחוזה העתיקה של דוד רחוק שלה, באזור הכפרי של אנגליה. הבית הענקי, שבו מאה חדרים, רובם סגורים ונעולים מתגלה כמדכא וקודר והדוד כלל לא נמצא שם רוב הזמן.

בבית היא שומעת לראשונה על הגן הנעול, שאף אחד לא נכנס אליו יותר מעשר שנים. כשהיא מוצאת דרך להיכנס אל הגן היא מגלה עולם של טבע קסום, מסתורי, עזוב לנפשו. השהייה בגן הנעלם, העבודה והמשחק בו מלמדים אותה להיות קשובה לטבע וסודותיו.
גם היחסים עם עובדי האחוזה המקיפים אותה גורמים לשינוי עמוק להתחולל בה. מערכת יחסים מיוחדת נרקמת בין מרי לבין דיקון, ילד טבע שיודע לדבר עם חיות, וגם בינה לבין קולין, בן דודה החולני והאנוכי. ביחד שלושתם מפיחים חיים בגן וצומחים בעצמם. סוד הגן הנעלם הוא קלאסיקה נפלאה שאני תמיד אוהבת לחזור אליה. 

מי מבין את בטסי

מאת: דורותי קנפילד-פישר | תרגום: אורלי מזור-יובל | 186 עמודים | לא מנוקד

המלצות על ספרי ילדים | ספרי ילדים מומלצים | מי מבין את בטסי | בלוג סימני דרך | naamasimanim.co.ilאליזבת-אן היא ילדה בת 9. היא גדלה אצל אחות של סבתה, הדודה הרייט, ובתה פרנסס. השתיים מגדלות את אליזבת-אן באופן מגונן וסימביוטי כל כך שאין לה יכולת לחשוב מחשבה עצמאית אחת. היא פוחדת מכל דבר: מכלבים, מחלומות מפחידים, ממבחנים. היא תלותית וחולנית. 

הכל משתנה כשדודה הרייט משתעלת. הרופא ששומע אותה במקרה מצווה לשלוח מיד את הילדה למקום מבטחים כדי שלא תידבק. כך מוצאת את עצמה אליזבת-אן בחווה של משפחת פטני, קרובי משפחתה שעליהם שמעה המון סיפורים מפחידים מדודה הרייט.
לאט לאט מגלה אליזבת-אן שהחיים בחווה של משפחת פטני לא כל כך מפחידים ובעצם מאוד מעניינים. היא לומדת לרכוב על סוס שסוחב עגלה, לחבוץ חמאה, לטפל בחתולים ולבשל. היא לומדת להשמיע את קולה, להתגבר על אתגרים לא קלים ואף זוכה לכינוי חיבה חדש, בטסי.
את כל אלה מלמדים אותה בני משפחת פטני בדרכם הייחודית, בלי הרבה מילים והסברים, בלי מחמאות ושבחים מיותרים, פשוט נותנים לה לנסות, לטעות, ולנסות שוב. הספר מציג למעשה את שיטת מונטסורי ממנה הושפעה מאוד הסופרת.

זה ספר נהדר ורגיש למי שאוהב לקרוא תיאורים ריאליסטיים של החיים בחווה (אני מתה על הז'אנר הזה), למי שנהנה לקרוא על שינויים פנימיים בנפש רגישה ולמי שעוסק בחינוך. תענוג.

המלצות על ספרי ילדים | ספרי ילדים מומלצים | ילד יושב וקורא ספר | בלוג סימני דרך | naamasimanim.co.il
נחשו מה הוא קורא? Photo by Annie Spratt on Unsplash


מקווה בשבילכן שאתן לא בבידוד, אבל אם כן, שלחו מישהו לחנות הספרים או הכי טוב, תזמינו און ליין ותיהנו משעה שעתיים של קריאה מהנה במיוחד.

בריאות לכולנו! ותשטפו ידיים!

נ.ב. תודה למעין אלכסנדר ולעמית כנעני על עזרתן 🙂


עוד פוסטים שכתבתי עם המלצות על ספרי ילדים:

גיבורות העל שלי
3 ספרים ששומרים על הקסם של הילדוּת


יש לכן המלצה על ספרים מעולים שיעבירו לכולנו את הזמן? קראתן משהו מעולה לאחרונה?
כתבו המלצה בתגובות!

שיתוף:

4 תגובות

 1. טל הגב

  שלום נעמה,
  אני נהנת מאוד לקרוא את הבלוג שלך, אבל אף פעם לא הגבתי. זו הזדמנות לומר תודה על העיצות וההשראה.
  שאלה: לאיזה גיל לדעתך מתאימים הספרים?

  • Naama Orbach הגב

   שאלת ה-לאיזה גיל היא מסובכת, כי לכל הורה יש את הסולם שלו וכל ילד הוא שונה.
   את גן החצות של טום הקראתי לבן 9 ובן 7 והם מאוד נהנו.
   סוד הגן הנעלם – נראה לי שידבר לבני ובנות 8-9 ומעלה אבל לגמרי הייתי מנסה גם על בן ה-7 שלי כי הוא אוהב טבע וחיות ויש שם הרבה תיאורים מתאימים.
   מי מבין את בטסי – בערך מגיל 8-9. הוא כתוב פושט ומובן אבל יש בו גם תכנים לא פשוטים שמטופלים ברגישות (ילד עם אב אלכוהוליסט למשל – שזוכה לגורל וסוף טוב).
   בכולם יש כמובן גם נושאים של יתמות, פרידה פתאומית, געגועים, אבל ספרים טובים יודעים לגעת בנושאים האלה באופן אמיתי ונוגע.
   וילדים (לפחות כאלה שלא חוו דבר כזה בעצמם) מתייחסים לזה כהרפתקה

 2. אסף הגב

  היי נעמה,
  רק רציתי להגיד תודה על הבלוג!

  ניכרת ההשקעה הרבה וכבר לקחתי אי-אילו רעיונות לביתי שלי.

  בהצלחה!

השארת תגובה

אולי יעניין אותך גם

*הפרטיות שלך חשובה לי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה לי, המייל שלך בידיים טובות
מייל
תרשמי אותי
בהרשמה את מאשרת הצטרפות לרשימת התפוצה של הבלוג והסטודיו. אני שולחת רק דברים שווים!
*הפרטיות שלך חשובה לי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
בהרשמה את מאשרת הצטרפות לרשימת התפוצה של הבלוג והסטודיו. אני שולחת רק דברים שווים!
הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות
*הפרטיות שלך חשובה שלי, המייל שלך בידיים טובות